Pikkelysömör

A pikkelysömör (psoriasis) egy krónikus, gyulladásos bőrbetegség, amely világszerte emberek millióit érinti. Bár a pikkelysömör bárhol megjelenhet a testen, a fejbőrön megjelenő pikkelysömör különösen gyakori és sok kihívást jelent a páciensek és a hajgyógyász szakemberek számára egyaránt.

Mint hajgyógyász szakember, célom, hogy részletesen bemutassam a hajas fejbőrön megjelenő pikkelysömört, annak tüneteit, okait, diagnózisát és kezelési lehetőségeit.

Mi az a pikkelysömör?

A pikkelysömör egy autoimmun betegség, amelyben a bőrsejtek rendellenesen gyorsan növekednek. Míg egy normál bőrsejt ciklusa körülbelül egy hónap, pikkelysömör esetén ez mindössze néhány napra rövidül. Ennek eredményeként a bőrsejtek felhalmozódnak a bőr felszínén, vastag, pikkelyes plakkokat képezve.

A pikkelysömör a leggyakoribb, krónikus, gyulladásos bőrbetegség, ami a bőr fokozott elszarusodásával, valamint változatos klinikai képpel járó, autoimmun jellegű, nem fertőző betegség, amelyet bizonyos időközönként fellángoló szakaszok jellemeznek.

Kialakulása

A pikkelysömör egy hiperkeratózisos állapot, aminek megjelenését indukálhatja a bőr veleszületett immunrendszerének túlzott válasza egy ismeretlen ingerrel szemben. Ezen immunreakciók lecsengéséért felelős T-sejtek nem megfelelő működése okozza az állapot tartós fennállását.

Kialakulásának oka elsősorba belső eredetű, azaz genetikai, de előidézhetik külső környezeti tényezők is:

  • Immunrendszer: Az autoimmun reakciók során a szervezet immunsejtjei tévesen támadják meg az egészséges bőrsejteket, ami gyors sejtregenerációhoz vezet.
  • Környezeti tényezők: Fertőzések, bőrsérülések, stressz, dohányzás és bizonyos gyógyszerek kiválthatják vagy súlyosbíthatják a pikkelysömört.
  • Hormonális változások: Bizonyos élethelyzetek, mint a pubertás, terhesség vagy menopauza, szintén befolyásolhatják a betegség megjelenését.

Öröklődés

A pikkelysömör és az arra való hajlam genetikailag meghatározott: ha az egyik szülő pszoriázisos, a gyermek 20-30 százalékos eséllyel lesz érintett. Mindkét szülő betegsége esetén az esély 60-70 %-ra nő. Amennyiben örököltünk genetikai hajlamot a pikkelysömör kialakulására, akkor bizonyos ingerekre a bőr pszoriázisos tünetekkel fog reagálni.

Előfordulása

Világszerte a psoriasis a lakosság körülbelül 2-3%-át érinti, ami hozzávetőlegesen 125-150 millió embert jelent. Az előfordulási arány azonban földrajzi és etnikai csoportok szerint eltérő: leggyakrabban az észak-európai és skandináv országokban fordul elő. Előfordulás aránya akár a lakosság 4-6%-át is elérheti. Érdekesség, hogy az egyenlítőtől távolodva egyre nő az előfordulási aránya. Ezekben a régiókban az éghajlat, a genetikai hajlam és egyéb környezeti tényezők hozzájárulhatnak a magasabb előfordulási arányhoz.

Az afrikai és ázsiai országokban a psoriasis jóval ritkább; egyes ázsiai országokban, mint például Japánban és Kínában, a lakosság kevesebb mint 0,5%-a érintett. Ennek egyik oka lehet a genetikai különbségek, de szerepet játszhatnak az eltérő étrendek, életmódbeli tényezők és környezeti hatások is.

Az Észak-Amerikai indiánoknál és az Ausztrál bennszülötteknél szinte ismeretlen a betegség.

Tünetei

A hajas fejbőrön megjelenő pikkelysömör tünetei változatosak lehetnek, de általában a következők jellemzők:

  • Vörös, gyulladt bőr: Gyakran vastag, ezüstös-fehér pikkelyek borítják.
  • Viszketés: Az érintett terület gyakran erősen viszkethet.
  • Fájdalom: A gyulladt bőr fájdalmas lehet, különösen akkor, ha a pikkelyek eltávolításra kerülnek.
  • Hajhullás: Bár maga a pikkelysömör nem okoz hajhullást, a vakarás és a bőrfelületek irritációja hajhulláshoz vezethet.
  • Szárazság és berepedezés: A bőr száraz, repedezett lehet, ami növeli a fertőzés kockázatát.

Beazonosítása

A diagnózist általában bőrgyógyász állítja fel, de természetgyógyász és hajgyógyász szakemberek is fel tudják ismerni a jellemző jeleket.

  • Fizikai vizsgálat: A bőr megjelenése és a tünetek alapján a pikkelysömör gyakran könnyen felismerhető.
  • Bőrbiopszia: Szükség esetén egy kis bőrmintát vehetnek, amelyet laboratóriumban vizsgálnak, hogy kizárjanak más bőrbetegségeket.
  • Kórtörténet: Az orvos részletes kórtörténetet vesz fel, beleértve a családi előzményeket, a tünetek megjelenésének időpontját és az esetleges kiváltó tényezőket.

Kezelési lehetőségek

A psoriázisos állapot nem gyógyítható, nem lehet véglegesen elmúlasztani. A terápia célja a tünetmentesség elérése vagy a fellángolási időszakokban a gyulladás kiterjedésének, súlyosságának csökkentése.

A terápia a során a törekszünk a megfelelő életmód kialakítására, valamint otthoni és a rendelőben történő kezelésekkel csökkentjük a töneteket. Így egy fenntartható, tartós változás érhető el és a rendelkezésre álló terápiás módszerek sokat javítanak a betegek állapotán:

  • Mikrokamerás hajvizsgálat: A mikrokamerás hajvizsgálat részletes képet ad a fejbőr és a hajszálak állapotáról, így pontosan feltárhatóak az egyes fejbőrproblémák. Ez az alapos vizsgálat lehetővé teszi, hogy személyre szabott kezelési tervet alakítsunk ki, amely hatékonyan támogatja a fejbőr és a haj egészségének helyreállítását. Az időpontfoglaláshoz kattints ide!
  • Egészséges étrend: Az antiinflammatorikus étrend, amely gazdag omega-3 zsírsavakban, segíthet csökkenteni a gyulladást. A feldolgozott és ultrafeldolgozott élelmiszerek kerülése is sokat javíthat a beteg állapotán! Törekedjünk a feldolgozatlan, idényjellegű zöldségek és gyümölcsök fogyasztására, a jó minőségű fehérjék bevitelére.
  • Egészséges életmód: Az egészséges életmód, különösen a rendszeres mozgás és a szabad levegőn tartózkodás, jelentős hatással van a psoriasisra, mivel csökkenti a szervezet gyulladásos folyamatait, amelyek a betegség alapját képezik. A természetes napfény serkenti a D-vitamin termelést, ami elengedhetetlen a bőr egészsége és az immunrendszer szabályozása szempontjából. Emellett a szabadban végzett mozgás csökkenti a stresszt, amely gyakran váltja ki vagy súlyosbítja a tüneteket, így összességében enyhítheti a betegség lefolyását.
  • Kerüljd a kiváltó tényezőket: Figyeld meg, hogy mely tényezők súlyosbítják a tüneteket, és próbáld minimalizálni azokat. Ilyen tényezők lehetnek pl.: a gluténtartalmú élemiszerek és a tejtermékek.
  • Hydropeel kezelés: A Hydropeel terápia hatékony megoldás pikkelysömör esetén, mivel gyengéden távolítja el az elhalt hámsejteket és serkenti a bőr természetes regenerációs folyamatait. A kezelés hidratálja és megújítja a fejbőrt, csökkentve a gyulladást és az irritációt, ezzel javítva az érintett terület komfortérzetét és egészségét. Ha többet szeretnél tudni erről a kezelésről, bővebben itt olvashatsz róla. Az időpontfoglaláshoz pedig kattints ide!
  • Vitaminpótlás: A vitaminpótlás pikkelysömör esetén kiemelten fontos, mert segíthet csökkenteni a gyulladást és támogatja a bőr regenerációját. Különösen a D-vitamin játszik szerepet a bőrsejtek egészségének fenntartásában, míg az omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentő hatással bírnak. Fontos, hogy megfelelő vitaminok kiválasztása és azok mennyiségének beállítása szakember segítségével biztosítható, hogy a szervezeted pontosan azt kapja, amire szüksége van. Nálunk ezt a segítséget minden esetben megkapod, külső és belső kezeléssel segítünk téged abban, hogy javuljon az állapotod.
  • A fejbőr ápolása: Használj gyulladáscsökkentő összetevőket tartalmazó samponokat, amelyek kíméletesen tisztítják és nyugtatják a fejbőrt.
  • Kerüljd a vakarást: Bár nehéz lehet, próbáld meg elkerülni a viszkető fejbőr vakarását, mivel ez súlyosbíthatja a gyulladást és hajhullást okozhat.
  • Hidratálás: A psoriasisos fejbőr hidratálása azért fontos, mert a betegség következtében a bőr kiszáradhat, hámlani kezdhet, és még érzékenyebbé válhat, ami tovább fokozza a gyulladást és a viszketést. A megfelelő hidratálás segít fenntartani a bőr természetes védőrétegét, csökkenti a hámlást, így enyhíti a kellemetlen tüneteket és elősegíti a bőr megújulását. Emellett a hidratált bőr kevésbé hajlamos a kisebesedésre és fertőzésekre, ami különösen fontos, mivel a psoriasis esetén a bőr fokozottan sérülékeny.
  • Az UVB-fényterápia hatékony lehet a fejbőr pikkelysömör kezelésében. A kezelés során a bőrt ultraibolya B (UVB) fénynek teszik ki, ami segít csökkenteni a gyulladást és a bőrsejtek növekedését.
  • Stresszkezelés: A stressz csökkentése javíthatja a pikkelysömör tüneteit. A stresszkezelési terápiánkról bővebben itt olvashatsz. Az olyan technikák, mint a meditáció, jóga és relaxációs gyakorlatok hasznosak lehetnek. Ha ki szeretnéd próbálni a meditációt, itt ingyenesen megteheted!

Ízületi fájdalom

A psoriaticus arthritis a psoriasis egyik súlyosabb formája, amely nemcsak a bőrt, hanem az ízületeket is érinti, fájdalmas gyulladást és ízületi károsodást okozva. Ez a krónikus betegség az immunrendszer hibás működéséből ered, amely nemcsak a bőr sejtjeit támadja meg, hanem az ízületek és a kötőszövetek egészségét is veszélyezteti. Ez a probléma jellemzően a psoriasisban szenvedő betegek körülbelül 30%-ánál alakul ki, de előfordulhat, hogy az ízületi panaszok évekkel korábban jelentkeznek, mint a bőr tünetei.

A betegség tünetei közé tartozik az ízületek duzzanata, fájdalma és merevsége, amelyek leggyakrabban a kézen, a csuklón, a bokán, a térden és a gerincoszlop mentén fordulnak elő. Jellemző a kéz- és lábujjak jellegzetes duzzanata, az úgynevezett daktilitisz, amely során az ujjak „kolbászszerű” formát öltenek, az egész ujj megduzzad a gyulladás miatt. Ez a tünet egyedi, és sokszor egyértelmű jele lehet a psoriaticus arthritis-nak, így a diagnózis szempontjából is fontos.

Szakértő segítség

Ha pikkelysömörrel küzdesz, fontos, hogy ne hagyd figyelmen kívül a tüneteidet, hiszen a megfelelő kezelés és életmódbeli tanácsok jelentősen javíthatnak életminőségeden. Szakértő segítséggel várunk Pilisvörösváron és Budán található rendelőinkben, ahol személyre szabott és célzott kezelési tervet állítunk össze számodra. Természetes, gyógynövényes, de hatásos megoldásokkal segítünk a pikkelysömör és az esetleges ízületi tünetek enyhítésében. Ha úgy érzed, szükséged van szakértői támogatásra a psoriasis kezelésében, keress fel minket rendelőnkben, ahol elkötelezetten dolgozunk azon, hogy bőröd és ízületeid egészségét a legtermészetesebb módszerekkel állítsuk helyre:

Ne halogasd a megoldást, foglalj időpontot még ma!

Várunk szeretettel!

Picture of Baják Fruzsina

Baják Fruzsina

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

Pikkelysömör

A pikkelysömör (psoriasis) egy krónikus, gyulladásos bőrbetegség, amely világszerte emberek millióit érinti. Bár a pikkelysömör bárhol megjelenhet a testen, a fejbőrön megjelenő pikkelysömör különösen gyakori

Tovább olvasom »